Antradienis, 21 balandžio 2020

Skaityti knygas… Turbūt daugelis išgirdę šiuos žodžius nė nesusimąstydami pasako, kad tai visiškai beprasmis užsiėmimas, laiko gaišimas ir iš to nėra jokios naudos. Tačiau perskaitytų knygų turinys moko, kaip dera elgtis vienomis ar kitomis aplinkybėmis, nes visose knygose akcentuojamos tam tikros vertybės.
Lietuvių rašytojai, rašydami knygas paaugliams, stengiasi parodyti kūrinio veikėjų siekiamybę elgtis teisingai, sujungę fantazijos ir realaus pasaulio modelį, moko susirasti „savą“ knygą. Rašytoja Ignė Zarambaitė rašė: „Apie pasaulį, prisipažįstu, ne itin nusimanau. Pasaulis – kaip koks didžiulis kambarys. Vieni ateina, kiti išeina. Durys tik atsidaro ir užsidaro. Vis dar nežinau, ar aš, neturėdamas raktų, galiu ką nors padaryti.“ Manau, raktą turi skaitytojas. Apie rašytojos knygą „Stebuklingi senelio batai” 6a, 6d,5b klasių mokiniams pasakojo mokyklos bibliotekininkė Danutė Petkuvienė. Knygoje jautriai pasakojama apie senelio ir anūko santykius.Senelis perduoda Enrikui savo gyvenimo išmintį.Enrikas prisimena senelio pamokymus ir supranta: „Senelis mylėjo pasaulį, o pasaulis – senelį,taiga jis niekur nedingo, niekur neišėjo, tik dabar pats yra pasaulis. Jis ir lietus, ir vėjas, ir rūkas, ir šerkšnas, ir gabalėlis žemės, ir upelio vanduo – viskas vienu metu”. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Birutė Kelpšaitė-Mozurkevičienė papasakojo savo mokiniams, kaip ir kodėl vyksta metų knygos rinkimai. Pažymėjo, kad Ignės Zarambaitės „Stebuklingi senelio batai” yra išrinkta populiariausia 2019 metų paauglių knyga.

20200421aa

20200421bb

20200421cc

20200421dd

5b klasės mokiniai su klasės vadove Vaiva Janoniene, klausydami skaitomų knygos ištraukų, žymėjosi vertybes, kurias atpažino pagrindinio veikėjo Enriko paveiksle.Vyko diskusija,kaip paaugliui „nesusipykti” su knyga, kaip išsirinkti savo mėgstamą knygą. Bibliotekininkė Danutė Petkuvienė penktokams sakė, kad ne visose knygose veikėjai tokie, kuriuos reikėtų sekti. Mokiniai paminėjo Kristinos Gudonytės knygą „Blogos mergaitės dienoraštis”. Pagrindinė veikėja išgyvena sunkų savo šeimos gyvenimo etapą, gal dėl to tampa melage ir apgavike.
Visi sutiko, kad skaitydami knygas gali mokytis ir lengviau išgyventi savo sudėtingus gyvenimo etapus. Ypač dabar, kai nematomas virusas paauglius uždarė kambariuose. O gal kam izoliacija išeis ir į naudą – juk galima susirasti įdomią knygą ir kartu su jos veikėjais išgyventi knygoje aprašomus nuotykius. O po to – pasidalinti įspūdžiais per vaizdo pamokėles.
Danutė Petkuvienė, mokyklos bibliotekininkė