Pirmadienis, 19 lapkričio 2018

Šiemet Šiaurės šalių literatūros savaitės metu Tauragės„ Šaltinio“ progimnazijos mokiniai buvo kviečiami susipažinti su Šiaurės šalių literatūriniais herojais. Savaitės veiklos pagrindu tapo metų tema ,,Šiaurės herojai“. Mokiniai skaitė knygų Alias ir Agnes Vahlund „Superherojų vadovas“ ir Simono Strangerio romano „Tie, kurių nėra“ ištraukas.

181119b

Šaltiniečiai projekte „Šiaurės šalių bibliotekų savaitė“ dalyvauja dvidešimtą kartą.
Šiaurės šalių herojai – pasikartojantis Šiaurės šalių literatūroje motyvas, o jų vaidmuo visad įdomus ir suprantamas. Bet kas vis dėlto yra šie herojai ir kodėl jie nepaliauja žavėti skaitytojų?
Herojiškiems Šiaurės šalių literatūros veikėjams būdingas įdomus dvilypumas. Kas gali tapti herojumi ir kas lemia,jog poelgis padaro veikėją susižavėjimą keliančiu didvyriu ar bjauriu piktadariu? Žodyne ,,herojus“ apibrėžiamas kaip asmuo, kuriuo žavimasi dėl jo drąsių ir garbingų poelgių. Tačiau literatūroje herojui paliekama daugiau erdvės ir dažniau tenka susiremti su antiherojumi, kuris yra centrinė moderniosios literatūros figūra.

18119e

181119a

181119c

181119d
Pirmą dieną garsinio skaitymo pamokos vyko tema „Žodis ir šviesa“. Tekstas buvo skaitomas žvakių šviesoje. Perskaitę kūrinio ištrauką penktokai ir šeštokai (mokytojos Lina Norgailienė, Birutė Mozurkevičienė, Vilija Maslauskienė) išskyrė herojų vertybes, vertino Samuelio ir Emilijos elgesį. Mokiniai jautriai sureagavo į ištraukos „Tie, kurių nėra“ epilogą ir Samuelio atsisveikinimo laišką.
Ketvirtokai ( mokytoja Jorūnė Klėtkienė) garsiai skaitė ištrauką iš knygos „Superherojų vadovas“. Herojė Lisa – patyčių auka savo mokykloje. Mokiniai aptarė galimas patyčių pasekmes, išryškino Lisos gerą elgesį. Perskaię tekstą, ketvirtokai nupynė gėrio, gero elgesio, gražaus bendravimo, mandagaus žodžio voratinkį, kuriame užrašė ,,PATYČIOMS NE“.
Mokiniai, kurie dalyvavo projekte „Šiaurės šalių bibliotekų savaitė 2018“ uždegė atminties žvakutę švedų rašytojai Astridai Lindgren. Mokinių vertinimas puikus, nes „Knyga neša žinią, o žinia neša meilę sau ir šalia esančiam“.
Danutė Petkuvienė