Praėjusiais metais minėjome iš Tauragės rajono kilusios lietuvių rašytojos, poetės, vertėjos, literatūros tyrinėtojos, Vilniaus universiteto profesorės Birutės Baltrušaitytės-Masionienės 80-ąsias gimimo metines. Grupė rajono lituanistų nusprendė ta proga organizuoti rajoninį mokinių meninio skaitymo konkursą ,,Atmintie karti būk saldi”. Planavome konkursą organizuoti praėjusių mokslo metų rudenį, tačiau, užklupus pandemijai ir mokiniams išėjus mokytis nuotoliniu būdu, renginys sulaukė ir šių mokslo metų rudenėlio. Tiesiog norėjome klausytis gyvo mokinių balso. Tokia proga pasitaikė spalio 14 dieną. Mokiniai, susirinkę į Meno mokyklos salę, iš pradžių klausėsi suaugusiųjų – meno mokyklos direktorės J. Kazlauskienės, rajono viešosios B. Baltrušaitytės bibliotekos direktorės M. Parnarauskienės, Tauragės PMMC metodininkės V. Vaičekauskienės prisipažinimų, jog pačios, kilusios ne iš Tauragės, tačiau domisi šio krašto istorija, tuo labiau, kad Lietuvos rašytojų žemėlapyje mūsų rajonas beveik balta dėmė. Skaityti B. Baltrušaitytės apsakymus, eilėraščius – tai tarsi žengimas į Mažosios Lietuvos ir Tauragės krašto praeities istoriją. B. Baltrušaitytės palikimą ir įamžinimą puoselėja Lomių krašto kraštotyrinkė, mokytoja E. Bazinienė, kurios dėka rašytojos gimtinėje – Treinosios kaime, netoli Lomių – pasodinta liepa, teritorija yra nuolat tvarkoma, organizuojami renginiai. Mamos kūrybos sklaida rūpinasi jos dukra Aistė Masionytė, atsiuntusi sveikinimą ir šio konkurso dalyviams.
Mūsų mokyklai šiame konkurse atstovavo Ugnė Katkutė, 6 b klasė (mokyt. D. Albrechtienė) ir 8 c klasės mokinė Augustė Stonytė (mokyt. – šių eilučių autorė). Mergaitės pasirodė skirtingose grupėse, Ugnė – 5-6, o Augustė – 7-8 klasių grupėje. Abi savo grupėse užėmė antrąsias vietas. Sveikinu ir linkiu nepamiršti raiškiojo žodžio. B. Baltrušaitytės eilėraščių ir prozos ištraukų klausymas – tikra šventė literatūros mėgėjams.
Sakoma, kad stipriausi įspūdžiai iš vaikystės ir jaunystės. Matyt, taip galime pasakyti ir apie B. Baltrušaitytę. Juk Treinojoje gyveno iki pradinių klasių, o Tauragėje, kol baigė vidurinę mokyklą. Išvykusi iš mūsų miesto visą gyvenimą praleido Vilniuje: mokėsi, dėstytojavo, užaugino tris dukras. Į Tauragę atvykdavo lankyti seserų. Kūryboje daugybė Tauragės krašto vietovardžių, įvykių, žmonių likimų, tarp eilučių plevena mamos, tėvo šešėliai… Šiemet dvidešimt penkeri metai, kai jos nebėra. Gal nujautė, kad gyvenimas bus neilgas, todėl tiek daug nuveikė: darbavosi įvairiose literatūros srityse. M. Parnarauskienė priminė dar vieną datą – šiemet dešimt metų, kai Tauragės viešajai bibliotekai suteiktas B. Baltrušaitytės vardas. Taigi atsimename, kol minime…
Birutė Mozurkevičienė