Jau ranka pasiekiama sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena. Praėjo 33 metai, kai buvo bandoma panaikinti atkurtos Lietuvos valstybingumą. Per valstybines šventes giedame Lietuvos himną – Vinco Kudirkos prieš 126 metus sukurtą eilėraštį ir išspausdintą tuo metu bene vieninteliame lietuviškame laikraštyje „Varpas“ (po eilėraščiu parašyta „gaidą ir žodžius sudėstė V. K.). Iš karto eilėraštis tapo populiarus, jį giedojo lietuviškuose vakarėliuose, o pirmą kartą oficialiai sugiedotas 1905 metais Miko Petrausko vadovaujamo choro Didžiojo Vilniaus Seimo išvakarių koncerte.
Tauragės „Šaltinio“ progimnazijoje sausio 10 dieną penktų, septintų ir aštuntų klasių mokiniai, o sausio 11 dieną, ir mokyklos bendruomenė vėl galėjo klausytis „Tautiškos giesmės“, nuaustos iš garsų ir spalvų. 2010 metais judėjimo „Sintezija“ vienas iš įkūrėjų, mokslininkas ir menininkas Julius Žėkas suvienijo net dešimties mokslo (fizikos, akustikos, fonologijos), meno (muzikos, dailės, poezijos), technologijų (spektrografinė analizės, kompiuterinės technologijos, lazerių iliuminacijos) sintezės kūrėjų jėgas ir taip gimė šiuolaikinė „Tautiškos giesmės“ instaliacija. Giesmę galima girdėti ir stebėti: išoriniu instaliacijos paviršiumi judantis lazerio spindulys žymi spektrinėje diagramoje tuo metu skambantį himno fragmentą. Iš išorės matome audinį, išaustą kompiuterinėmis staklėmis. Etnografų parinktos spalvos, tokios, kokios vyravo lietuvių kultūroje. Kauno valstybinis choras atlieka kūrinį, o spalvos atspindi garsų intensyvumą: raudona – silpniausius, o mėlyna – stipriausius garsus. Toks daugiasluoksnis Lietuvos himno pateikimas yra šiuolaikinių inovatyvių technologijų dėka. Pats kūrinio sumanytojas Julius Žėkas vaizdingai ir išsamiai gali valandų valandas pasakoti apie kūrinį ir su juo susijusias interpretacijas.
Lyg nujausdamas kūrinio ilgaamžiškumą Vincas Kudirka sakė: „kūrinį parašiau lietuviams“. Ir kas galėtų pasiginčyti, kad praėjus 126 metams nuo jo sukūrimo, tokie aktualūs ir svarbūs bus Giesmės žodžiai: „Vardan tos Lietuvos / Vienybė težydi“. Skamba ne tik mūsų giedama, bet skamba žiūrint ir klausantis „Tautiškos giesmės“ instaliacijos.
Birutė Mozurkevičienė
„Šaltinio“ progimnazijos mokytoja