Mokinių, gebančių kalbėti tarmiškai, varžytuvių baigiamasis etapas

Birželio 7 dieną Vilniuje vyko mokinių, gebančių kalbėti tarmiškai, konkurso-varžytuvių „Tarmių lobynai“ baigiamasis turas. Tradiciškai jau keleri metai, kai mūsų mokyklos mokiniai – nuo pačių mažiausių iki vyriausių – dalyvauja šiose varžytuvėse: populiarina mūsų krašto tarme užrašytus tekstus. Ir šiemet pasakorius lydėjo sėkmė. 5b klasės mokinė Aleksė Šlamaitė – jos mokytoja Vilija Maslauskienė – 5-8 klasių grupėje užėmė antrąją vietą. Tai tikrai garbingas įvertinimas, kai į konkursą atvyksta patys stipriausi visų penkių Lietuvos regionų pasakotojai. Aleksė išraiškingai papasakojo Stasės Buikienės-Gailiūtės iš Lomių kaimo užrašytą pasaką „Be prakaita dūnas neiesi“. Tikrai malonu, kad šiemet mokyklą paliekančias Meidą Gečaitę (8a), Eglę Ramaniukaitę (8c), Vitą Bogušaitę (8d), ne kartą džiuginusias regioniniais, respublikiniais pasiekimais, pakeičia jaunesniųjų klasių mokiniai, vadinasi, tarmiškų tekstų pasakojimo tradicija ne tik kad neblėsta, bet dar giliau leidžia šaknis į mūsų tapatybės išsaugojimą. Vilija Maslauskienė paruošė ir dar vieną mokinę – Ugnę Štrafėlaitę (5d), kuri dūnininkų patarme pasekė Stanislovo Sirvydo knygoje užrašytą pasaką „Velnias, žmogus ir perkūnas“.

Kaip jau minėjau, tarmiškų tekstų pasakoriais tampama ne iš karto. Gražią tradiciją pradėjo šokių mokytoja Alma Rumšienė, kuri, bendraudama su pradinių klasių mokytojomis, mokė tarmiškos kalbos vingrybių ne vieną pradinuką. Šiemet pati mokytoja 2a klasės mokinį Aideną Žygaitį mokė sekti pasaką „Kaip žemaitis vokietį pamokė“ (pasaką pasekė Birutė Normantienė, ją išgirdo iš tėvelio Stanislovo Sirvydo). O su mokytoja Virginija Platakiene – 2a klasės mokinę Augustę Majutę, pasakojusią padavimą apie Viedrių piliakalnį, užrašytą Vytenio Almonaičio. Alma Rumšienė pamokė ne tik pradinukus, bet ir savo sūnų ketvirtoką Šarūną Rumšą (jis, deja, mokosi Šilalėje). Ir sulaukė gražios dovanos – Šarūnas 1-4 klasių grupėje tapo prizininku – užėmė I vietą. Manau, kad paminėtus pasakorius dar ne kartą išgirsime įvairiuose etnografiniuose renginiuose, o pasakorių perduotas palikimas mums ir mokinių lūpomis perpasakotas – neįkainuojama vertybė.

Taigi konkurse-varžytuvėse dalyvavo net 7 mūsų mokyklos mokiniai. Lieka palinkėti ir mažiesiems, ir didesniems, ir mokyklą paliekančioms mergaitėms nepamiršti tarmiško kalbėjimo – taip, būdami mažos tautos atstovai, galime kitiems parodyti savo išskirtinumą.

Birutė Mozurkevičienė

Mokinių įrašyti kūriniai.

Aleksė Šlamaitė  https://m.youtube.com/watch?v=Yu36rqAqaSY&feature=youtu.be

Ugnė Štrafėlaitė https://m.youtube.com/watch?v=HHEZggffBLM&feature=youtu.be

Aidenas Žygaitis https://youtu.be/m9BgLtCSd4c

Augustė Majūtė https://youtu.be/wEzvOBPjDG8

Meida Gečaitė, „Kaip žvirblis nukirta žmogų“ https://youtu.be/Chg2KooiucA

Eglė Ramaniukaitė „Sterlaukio kaimas“ – https://youtu.be/2lhY8mDy8RI

Vita Bogušaitė „Kaip žmogus nepažino popierinių pinigų“ – https://youtu.be/4FNMqXjCGPg

Šarūnas Rumša  https://www.youtube.com/watch?v=XbU6SPQm2lo

Scroll to Top