Raidė moko

Raidė moko, raidė kenkia

Kiekvienas save gerbiantis žmogus turi mokėti gimtąją kalbą. Kiek visokių įdomybių galime atrasti mūsų kalbos namuose, su kokiais iššūkiais teko ir tenka jai susidurti! Ką daryti, kad išsaugotume savo kalbą? Kasmet nuo 2016 metų Lietuvos respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos iniciatyva vasario 16 – kovo 11 dienomis Lietuvoje ir užsienyje rengiamos Lietuvių kalbos dienos, Kalbos komisija šiais metais siūlo Lietuvių kalbos renginius organizuoti iki gegužės mėnesio. Lietuvių kalbos dienų tikslas –  didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje.

Vienas iš Lietuvių kalbos renginių – interaktyvi respublikinė konferencija „Littera docet, litera nocet“ („Raidė moko, raidė kenkia“), kuri vyko Klaipėdos „Aukuro“ gimnazijoje. Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos 8b klasės mokinys Raigardas Jankus šioje konferencijoje kartu su kitais šalies mokyklų mokiniais ir mokytojais, dėstytojais, rašytojais kalbėjo apie lietuvių kalbos kelius ir klystkelius, kalbos įdomybes.

Raigardo pasirinkta tema – „Mokinių žodynas šiuolaikiniame informacinių technologijų pasaulyje“. Ta tema pasirinkta todėl, kad šiandieną bendraudami ir mokydamiesi nuotoliniu būdu naudojamės informacinėmis technologijomis ir neretai kenkiame savo kalbai. Kaip? Rašydami žinutes vartojame neteiktinus trumpinius, nepaisome rašybos taisyklių – dingsta nosinės raidės, skyrybos ženklai, nebelieka š, č, ž, labai dažnai vartojame anglybes, nors turime savus, lietuviškus, žodžius. Mokinys atkreipė dėmesį į bendramokslių daromas kalbos klaidas, pabrėžė, kad turime leisti kalbai žydėti, negalime jos skriausti. Taigi tikrai raidė gali daug.

Lietuvių kalbos mokytoja Vilija Maslauskienė

 

 

Scroll to Top